U příležitosti 360. výročí přenesení sošky Černé madony montserratské na Bezděz bude v místní kapli instalována a pokřtěna její kopie.
„V loňském roce jsem při sestavování plánu aktivit přemýšlel, jak důstojně připomenout tuto pro Bezděz a jeho historii mimořádně významnou událost. Oslovil jsem akademického sochaře, docenta Milana Váchu, a dohodli jsme se na vytvoření repliky černé madony z labského pískovce. Mám velkou radost, že na Bezdězu bude prezentována kopie Černé madony montserratské a bude tak návštěvníkům připomínat, proč se Bezděz kdysi stal významným poutním místem,“ vysvětluje Kamil Seidl, kastelán státního hradu Bezděz.
Původní soška byla na Bezděz umístěna v roce 1666 – již na počátku 17. století byl naplánován sňatek španělské infantky Marie a budoucího rakouského císaře Ferdinanda III. Tyto plány byly ale přerušeny jinými úvahami o propojení evropských dynastií; nakonec se Marie na cestu do Vídně vypravila až v roce 1629. Součástí Mariina doprovodu byl i benediktinský mnich Peňalosa de Modragon, který s sebou ze Španělska přinesl tři kopie Panny Marie Montserratské. Jednu sošku ponechal ve Vídni, druhá se dostala do pražského kláštera Emauzy - třetí pak v roce 1666 doputovala na Bezděz. Ten v té době již několik let fungoval jako benediktinský klášter, ale díky sošce se z Bezdězu stalo významné poutní místo, kam přicházely zástupy lidí. Během josefínských reforem byla soška v roce 1786 přenesena do kostela sv. Bartoloměje a Nanebevzetí Panny Marie v Doksech, kde je dodnes k vidění uprostřed barokního oltáře.
Právě tato soška, která je ze dřeva a je vysoká zhruba 120 centimetrů, posloužila jako předloha pro vytvoření sošky nové, zhruba 80 centimetrů vysoké, z labského pískovce. Tvorba nové sošky trvala zhruba šest měsíců.
Její slavnostní odhalení a pokřtění proběhne v bezdězské hradní kapli v sobotu 4. července ve 12 hodin, posvěcení se ujme J.M. can. Mgr. Kamil Škoda a veřejnost je k tomuto aktu srdečně zvána. Madona bude umístěna na železném, ručně kovaném barokním podstavci v kapli na kněžišti za původním oltářem a stane se trvalou upomínkou slavné bezdězské historie.
„Velmi oceňuji a podporuji iniciativy, které do původních prostor navracejí historické artefakty – byť formou replik – a umožňují tak důstojnou prezentaci naší historie“, komentuje bezdězskou novinku Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově.
Majestátní gotický hrad založený Přemyslem Otakarem II. v letech 1264-1278 představuje jeden z nejzachovalejších příkladů čisté středověké hradní architektury ve střední Evropě. Bezděz byl místem věznění mladého Václava II., později se stal sídlem benediktinského kláštera. Návštěvníci mohou vystoupat na vysokou věž s dechberoucím výhledem, projít dochovanými paláci s expozicí, obdivovat gotickou kapli i mohutné hradní opevnění. Hrad vystupuje v oceňovaném díle K. H. Máchy Máj. Právě letos je k výročí 190 let od úmrtí tohoto básníka na hradě instalována výstava Máchův Máj: kniha v mnoha podobách 1836-1972, která představuje na 90 vydání tohoto díla. Bezděz vystupuje také jako kulisa středověkých detektivních příběhů z pera Vlastimila Vondrušky a ve vybraných termínech se zde konají prohlídky pod jeho vedením - ta nejbližší je naplánována na 11. července. Během sezony se zde konají šermířská klání, oblíbené jsou také večerní výstupy na hrad. Nejbližší doprovodný program je naplánován na 4. až 6. července, kdy se zde konají Hradní slavnosti – podrobný program na www.hrad-bezdez.cz
Tiskové zprávy, návštěvnost objektů a fotografie ke stažení na webech objektů, nebo kompletně zde