hrad Bezděz


Mapy

Zákupy

Z obce Bezděz se vydáte po Mariánské cestě do Břehyně, odtud po trase č. 25 na křižovatku Doksy-Mimoň. Zde již využijte značené cyklotrasy č. 3045, která vede kolem splavské obory, přes Provodín až do Zákup.

Možná si myslíte, že vám Zákupy nemohou nic nabídnout, ale opak je pravdou. Nádherný zámek, kostel sv. Fabiána a Šebestiána či obrovské koupaliště jistě potěší všechny milovníky historie i vodních sportů.

Zámek

Původně na místě dnešního zámku stála tvrz vladyků ze Smojna, tu začal roku 1541 přestavovat na nové panské sídlo Zdislav Berka. Roku 1573 byl zámek dostavěn a mohl se pyšnit čtyřmi mohutnými křídly, rozsáhlým hospodářským dvorem a zahradou s mnoha terasami. Postupně přibyly konírny a dokonce i voliéra.

Pak nastaly zlé časy. Roku 1774 vtrhla do Zákup pruská armáda a zámek se pro ni stal snadnou kořistí. O rok později plenili i vzbouření poddaní. Následně byly Zákupy opuštěny a přecházely z jednoho vlastníka na druhého.

Významným se stal až rok 1848, tehdy se totiž zámek stal letním sídlem císaře Ferdinanda I., který jej nechal přestavit ve stylu rokoka. Zákupy ožily. Každé léto sem jezdil císař, který si sem zval významné osobnosti. Mezi návštěvníky patřili například ruský car Alexandr II. či rakouský korunní princ Rudolf se svou chotí. Největší událost se stala 1. července 1900, kdy si v zámecké kapli řekli své ano rakouský následník trůnu Ferdinand d´Este a hraběnka Žofie Chotková.

Roku 1918 přešel zámek do vlastnictví Československa a byl přeměněn na kanceláře státních statků a lesů. Tomuto účelu sloužil nepřetržitě až do roku 1951. Tehdy byl předán orgánům památkové péče a někdejší letní císařská rezidence byla zpřístupněna veřejnosti. Mezi léty 1977 – 1985 byl zámek z důvodu rozsáhlé rekonstrukce uzavřen.

Velice oblíbené místo pro procházky je nádherná zámecká zahrada ve stylu anglického parku s mnoha vzácnými rostlinami a jezírkem. Nejen dětskou duši potěší hradní příkop, ve kterém žijí dva medvědi.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete v sekci Kontakty.

Koupaliště Zákupy

V areálu turisticky vyhledávaného koupaliště v Zákupech se můžete do vody dostat z nejrůznějších míst. Nejvíce láká nádherná písečná pláž a devět metrů vysoký a téměř sto metrů dlouhý tobogán. Mezi další oblíbené atrakce patří i skluzavka či šlapadla a loďky. O víkendu se zdejší koupaliště navíc stává kulturním centrem, do kterého míří stovky mladých lidí. V pátek a v sobotu zde totiž funguje diskotéka.

Bližší informace naleznete v sekci Kontakty.

Kostel svatého Fabiána a Šebestiána

Kostel byl vystavěn v letch 1550 – 1562. Je zdoben presbytářem s patrovými přístavky a sakristií. Celé zařízení kostela je pseudogotické. Nejzajímavějšími exponáty jsou sochy dvou světců z poloviny 18. století a obraz Nebeské Trojice taktéž z poloviny 18. století. Kostel obklopuje hřbitov, na jehož zdi se nachází sedm náhrobků z 18. století.

V Zákupech však toho stojí za pozornost víc. K vidění je například radnice založená v 16. století nebo kapucínský klášter, který je bohužel kvůli špatnému technickému stavu nepřístupný.