hrad Bezděz


Mapy

Ralsko

Z obce Bezděz se svezte vlakem do České Lípy, tam přestupte na spoj do Mimoně, která se stane výchozím bodem pro další cestu. Z náměstí se vydejte po červené značce, která vede až k hradu (cca 5 km). Cestou uvidíte bývalý zámecký park, pískovcovou skalní věž Džbán, Juliinu vyhlídku, čedičové skály a hradní příkop.

Pod názvem Ralsko se skrývá nejen hrad či zalesněný vrch, ale i přírodní rezervace a vojenský prostor. Tohle vše najdete necelé čtyři kilometry severovýchodně od Mimoně v okrese Česká Lípa.

Zřícenina

Ralsko je zřícenina hradu na stejnojmenném vrcholu 694 metrového kopce. Dnes tu najdete jen hradby, obvodové zdivo paláce a ruiny dvou obytných věží. Z hradeb je nádherný výhled na Ještěd, Říp, Bezděz, České středohoří, Lužické či Jizerské hory.

Nikdo přesně neví, kdy byl hrad založen. Nejčastěji se zmiňuje 13. století, ale někde se dočtete i o 10. či 11. Jisté je, že kolem roku 1380 na místě tehdejší dřevěné konstrukce vystavěli Vartenberkové kamenný hrad. V roce 1426 jej dobili a obsadili husité, které v roku 1468 vyhnalo žitavské vojsko. Pak se zde usídlili loupeživí rytíři a od roku 1516 je hrad definitivně opuštěn a postupně se z něj stává zřícenina.

Přírodní rezervace

Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1933 a nachází se na stejnojmenném kopci. Na ploše o rozloze 22,31 ha naleznete buky, javory i vzácné teplomilné druhy rostlin. Ze zvířat zde můžete spatřit výra velkého, mloka skvrnitého nebo muflona.

Vrch Ralsko

Kopec vznikl pravděpodobně ve třetihorách. Postupnými erozemi se vytvořily rokle, skalní věže a pískovcové bloky. Jelikož celý vrch protíná mohutná čedičová hornina, vznikl na úpatí lom, který byl v provozu do roku 1925. Dnes je opuštěný.

Chystáte výlet do okolí Ralska? Pak ho můžete spojit se zajímavou akcí, která každoročně probíhá 1. května. Obec Noviny pod Ralskem pořádá akci s názvem „Společný výstup na Ralsko“. Start bývá na místním hřišti, odkud se pokračuje na hrad a následně zase zpět do obce, kde účastníci obdrží památeční list.

Ať už se vydáte na hrad z důvodu pátrání po pokladu, který zde údajně hlídá velký pes, nebo abyste vzbudili spící vojsko podobné tomu v Blaníku, jistě vás Ralsko jako takové nezklame.